XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Góre

„Z Maryją w obronie wiary”

Pod takim hasłem odbyła się na Jasnej Górze 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej. Miała ona charakter dziękczynny i pokutno – ekspiacyjny. Była modlitewnym skupieniem w duchu przebłagalnym za liczne akty profanacji i zniewagi Kościoła Świętego.

Prezes Zarządu KIAK w Polsce, Urszula Furtak, zwracając się do zebranych członków Akcji Katolickiej, wskazała na wyjątkowy czas zamętu, którego jesteśmy świadkami, wprowadzonego do Kościoła i pomiędzy nas, zło, napaść na sakramentalne kapłaństwo i wiarę Polaków pojawią się z wyjątkowa siłą. „Złu mówimy stanowcze nie i podejmujemy modlitwę, by jej kordonem otoczyć i zapobiec niszczeniu polskiej tożsamości, niszczeniu odpowiedzialnych i oddanych ludzi, świętych kapłanów, niszczeniu naszej kultury i gospodarki, by tym którzy poszukują pokazać, że Bóg jest miłością” podkreślała Prezes. Konferencję w ramach pielgrzymki AK wygłosił o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam. „Wezwanie do apostolstwa a więc katolickiej akcji jest powołaniem każdego świeckiego” i za św. Janem Pawłem II przypominał, że powołanie misyjne wynika z faktu bycia chrześcijaninem, wezwanie do misji jest zadaniem każdego człowieka Kościoła. – Wierni świeccy żyjąc konsekwentnie według własnej wiary winni poświęcić Kościołowi część swego czasu, a bierność, która zawsze była postawą nie do przyjęcia dziś bardziej jeszcze staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności, nie wolno nam być biernym, nie wolno mówić „potem”, w każdym momencie trzeba odpowiadać na natchnienie Ducha Świętego – podkreśl Ojciec Dyrektor. Dziękując za wsparcie i współtworzenie Radia Maryja i Telewizji Trwam, powiedział,  iż  „polskich mediów przenikniętych duchem katolickim winno być proporcjonalnie tyle, ilu jest katolików w Polsce”. Droga Krzyżowa Przebłagania, Koronka do Bożego Miłosierdzia którą przeprowadził ks. Radosław Rychlik, asystent AK Archidiecezji Częstochowskiej była kolejnym aktem modlitwy. Głównym punktem jubileuszowej 25. pielgrzymki była Msza św. celebrowana na Szczycie pod przewodnictwem wrocławskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Siemieniewskiego z Aktem poświęcenia Akcji Katolickiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Asystent Krajowy Akcji Katolickiej bp Mirosław Milecki przypomniał – „Nie ma Kościoła bez ludzi świeckich, ale nie ma też Kościoła bez kapłanów. Dodał że są to dwa skrzydła tej samej rzeczywistości. Sposób obrony wiary dziś jest ten sam co dwa tysiące lat temu. – Po prostu chrześcijańskie życie i świadectwo życia a to paradoksalnie rzecz bardzo trudna, do tego dochodzi troska o wspólnotę Kościoła i właściwe przekazywanie wiary’’.

Pomimo trudów pandemii stanęliśmy razem u stóp Maryi Królowej Polski, by dać świadectwo wierności Bogu. Prosiliśmy o umocnienie wiary, poruszenie polskich sumień, by były wrażliwe na wartości takie jak ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, szacunek dla małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz prawo rodziców do wychowania dzieci w zakresie przekazu wartości moralnych – mądrość dla rządzących oraz za kapłanów.

Króluj nam Chryste !
Małgorzata Jaworska