Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej w Rzeszowie – 02.04.2022r.

Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej

W parafii św. Józefa w Rzeszowie, 2 kwietnia br. odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla członków Akcji Katolickiej z północnej części diecezji, i w tym samym czasie, w Jaśle w parafii św. Stanisława Bpa – z południowej części diecezji.

Wielkopostne spotkanie członków Akcji Katolickiej rozpoczęło się od Mszy św., koncelebrowanej, której przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. Wielki Post jest czasem pracy nad naszą wiarą, ożywieniem jej, umocnieniem więzi z Bogiem i uświadomieniem sobie chrześcijańskiej tożsamości. Wielkopostna droga dojrzewania w wierze, co podkreślał ks. biskup w homilii, prowadzi nas do tego byśmy bez lęku, świadomie i w wolności potrafili wyznać swoją wiarę, abyśmy byli świadkami dla innych – także świadkami wobec tych, którzy dojrzewają do nienawiści. Wobec Jezusa trzeba zająć zdecydowaną postawę jak Nikodem. Dojrzewanie do wiary to zadanie na całe życie, to proces. To również zadanie dla członków AK, aby być z Kościołem i być Kościołem. Ważne, by nie stracić celu jakim jest Bóg – podkreślał kaznodzieja. Konferencję – refleksję o Matce Najświętszej wygłosił ks. dr Paweł Synoś. Nawiązał do wydarzenia sprzed kilku dni – do aktu zawierzenia Rosji, Ukrainy i całego świata Niepokalanemu Sercu Maryi. ,,O Maryjo, Matko Boga i nasza Matko, uciekamy się do Ciebie w tej godzinie cierpienia ‘’ …Idziemy do Matki gdy jest źle, chcemy zmiany naszego losu. Motywem życia religijnego i moralnego czasem bywa lęk, obowiązek czy przyzwyczajenie, w zderzeniu ze światem motywacje takie mogą okazać się niedojrzałe, albo przybierają dziwne formy. Grożą nam nieprawidłowości w kulcie Maryi, propagowane są fantazje pobożności. Potrzebujemy solidnych odniesień, prawdziwej maryjności, których należy szukać w Piśmie Świętym. Matkę Bożą należy czcić, modlić się do Niej i naśladować Ją w codzienności, czyli być podobnym do Maryi. Nasze maryjne nabożeństwo, musi wznieść się ponad sentymentalizm i łatwowierność, a oprzeć się na wierze i naśladowaniu Matki Jezusa. Wejście w rzeczywistość taką jaka jest, bycie blisko ludzi, poczucie radości bycia z rodziną, naśladowanie Maryi w jej wierności Prawu Bożemu, odwadze, zwyczajności, czułości, męstwie – to zadania na dziś dla Akcji Katolickiej podkreślił prelegent. Mamy kształtować świat z Bożą pomocą, w tym świecie mamy się uświęcać i wchodzić w jego rzeczywistość. Ks. Proboszcz Waldemar Dopart przybliżył zebranym postać świętego Józefa, który jest wzorem i przykładem życia wiedzionego na drodze modlitwy. Doświadczania przyjaźni Jezusa w najbardziej prozaicznych czynnościach. Jest przykładem człowieka, który jak Jezus, pragnie przyjąć ludzki los akceptując codzienność. Ukazuje, jak mężnie podjąć to, co Bóg nam dziś daje. Nie oglądając się na to, czego byśmy chcieli i nie narzekając, że rzeczywistość nie jest taka, o jakiej marzymy. Św. Józef jest wzorem dla mężczyzn i ojców. Ksiądz kustosz zaprosił zebranych na dzień 1 maja br. kiedy to kościół pw. św. Józefa zostanie podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium świętego Józefa

Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ks. prałat Stanisław Potera wspomniał Świętego Jana Pawła II, patrona AK, w rocznicę Jego odejścia do Pana. To dzięki Jego trosce odrodziła się Akcja Katolicka. Uczestnicząc w dniu skupienia przybyliśmy słuchać, przyjąć i wypełniać Słowo Boże podkreślił ks. prałat. Prezes Akcji Katolickiej Jeremi Kalkowski, przedstawił sprawy organizacyjne i kalendarium na najbliższy czas. Przypomniał hasło, które opisuje nasze świadectwo: żyć wiarą i wierzyć życiem.

Na zakończenie spotkania odbyła się agapa w sali parafialnej i długie wspólne rozmowy. Był to piękny i owocny czas dla naszego stowarzyszenia.

Króluj nam Chryste !
Małgorzata Jaworska