Oświadczenie Akcji Katolickiej w Polsce w sprawie pomówienia Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej biskupa Marka Mendyka

Jako członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej solidaryzujemy się w obronie naszego Asystenta Krajowego. Poniżej treść Oświadczenia władz krajowych, z którym to dokumentem w pełni się zgadzamy. W imieniu Zarządu DIAK Diecezji Rzeszowskiej zapewniamy ks. Biskupa Marka Mendyka o naszej modlitwie w intencji księdza Biskupa.

Jeremi Kalkowski – prezes Zarządu DIAK

 

OŚWIADCZENIE AKCJI KATOLICKIEJ W POLSCE
W SPRAWIE POMÓWIENIA ASYSTENTA KRAJOWEGO AKCJI KATOLICKIEJ
BISKUPA MARKA MENDYKA

Odnosząc się do wywiadu, który ukazał się 8 sierpnia 2022 r. w tygodniku społeczno-politycznym NEWSWEEK z byłym klerykiem świdnickiego seminarium Andrzejem Pogorzelskim, w którym publicznie oskarżył on biskupa świdnickiego i jednocześnie Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej w Polsce – Marka Mendyka – o molestowanie seksualne, nasze stowarzyszenie po zapoznaniu się z materiałem dowodowym uważa, że w przypadku Asystenta Krajowego, mamy do czynienia z kolejnym, personalnym atakiem na Jego osobę.

Powodem jest wywiad, którego udzielił były kleryk Andrzej Pogorzelski, żyjący obecnie w związku homoseksualnym z innym mężczyzną poza granicami naszego kraju. Kolejny raz NEWSWEEK należący do koncernu Ringier Axel Springer Polska, kieruje swoje oskarżenia w stronę Kościoła w Polsce i przedstawicieli hierarchii. Tym razem na celowniku znalazł się biskup Marek Mendyk.

W tym miejscu warto przypomnieć wiarygodność wspomnianego medium, które jeszcze nie tak dawno „opisywało z zachwytem” spotkanie papieża Franciszka z prezesem fundacji „Nie lękajcie się” Markiem Lisińskim – rzekomą ofiarą księdza pedofila. Spotkanie okazało się jednym wielkim oszustwem. Papieża wprowadzono w błąd. W tamtym czasie, jak i obecnie, uruchomiono wielu dziennikarzy, w tym również tych, którzy mienią się „katolickimi felietonistami”, aby bez rozprawy sądowej, prawomocnego wyroku sądu, bez wysłuchania świadków domniemanych zdarzeń, bez porównania zeznań oraz prawa do obrony, wydali medialny wyrok śmierci na Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej biskupa Marka Mendyka.

Promowany na łamach NESWEEKA przypadek Marka Lisińskiego okazał się oszustwem. Lisiński wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 11 października 2021 r. przegrał proces z księdzem, którego oskarżył o wykorzystywanie seksualne. W oparciu o potwierdzone fakty zawarte w aktach sprawy, a nie ferowany na zlecenie wyrok medialny, sąd potwierdził oszustwo Lisińskiego, który kreował się na ofiarę kapłana.

Drogi Księże Biskupie, przytoczona tutaj sprawa Marka Lisińskiego, wydaje się kluczowa do podjęcia dalszych działań. Przypomina nam ona o tym, że żaden człowiek, bez względu na to, czym w życiu się zajmuje, nie może być pomawiany i oczerniany publicznie bez konsekwencji. Akcja Katolicka w Polsce nie godzi się na to, aby pomówienia, formułowane pod Twoim adresem, powielane przez media społecznościowe i środki masowego przekazu, pozostały bez jakichkolwiek konsekwencji. Kierując się dobrem Kościoła oraz Stowarzyszenia Akcji Katolickiej, prosimy o podjęcie stosownych kroków prawnych.

Jednocześnie zachęcamy członków naszego stowarzyszenia do wspierania Biskupa Marka w tym trudnym czasie modlitwą i osobistym zaangażowaniem. Przypominamy również, że Akcja Katolicka w Polsce całym sercem popiera inicjatywy i działania kościelne służące ochronie małoletnich w zakresie wykorzystywania seksualnego, ale nigdy nie zgodzi się na instrumentalne wykorzystanie pomówień do wyeliminowania kolejnych księży biskupów, czy duszpasterzy. Prawo do obrony powinno przysługiwać każdemu człowiekowi. Wyroki wydają niezawisłe sądy, a nie kreujący rzeczywistość medialną dziennikarze.

Dr Artur Dąbrowski, Rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce

Bp Marek Mendyk dla portalu WPOLITYCE o oskarżeniach NESWEEKA

W dniu dzisiejszym (10.08.2022) Krajowy Asystent Akcji Katolickiej biskup Marek Mendyk udzielił wywiadu portalowi WPOLITYCE, w którym odniósł się do oskarżeń opisanych przez tygodnik NESWEEK. Ksiądz biskup w kolejnym medium uznał kierowane pod swoim adresem oskarżenia za bezzasadne i całkowicie nieprawdziwe.

Czytaj artykuł