„Pielgrzymi nadziei – solą ziemi i światłem świata.
Akcja Katolicka szkołą nadziei”
W Roku Jubileuszowym jako pielgrzymi nadziei i wiary uczestniczyliśmy w modlitwie u stóp Pani Jasnogórskiej, w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej. Przybywamy tutaj, aby w duchu wiary zawierzyć Matce Bożej nasze stowarzyszenie oraz powierzone nam zadania, a także podziękować za to, co udało się podjąć wspólnie i zrealizować dla dobra Kościoła i Ojczyzny.
Uroczystości rozpoczęły się już w piątek, Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej bp Marka Mendyka, oraz zawierzeniem członków Akcji Katolickiej Matce Najświętszej i wykładem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, dotyczącego właściwego odczytywania przez Akcję Katolicką znaków czasu.
Zostały również wręczone Medale „Za dzieło apostolstwa” osób szczególnie zasłużonych dla Akcji Katolickiej.
W sobotnie przedpołudnie wielka rzesza członków Akcji Katolickiej przeszła Alejami Najświętszej Maryi Panny z modlitwą różańcową, pod przewodnictwem ks. Jarosława Sroki i orkiestrą. Modliliśmy się w intencji Akcji Katolickiej, aby rozbudzać świeckich do aktywnego apostolstwa, które wynika z przyjęcia sakramentów chrztu i bierzmowania, oraz o nowy zapał wiary, aby Akcja Katolicka stawała się realną siłą przekształcającą człowieka i społeczeństwo. W modlitwie polecaliśmy nasze rodziny oraz Ojczyznę, z prośbą o jedność w narodzie i pokój na świecie.
Po słowach powitania, na szczycie Jasnej Góry wysłuchaliśmy wykładu ks. prof. Tadeusza Borutki na temat społecznej misji członków Akcji Katolickiej, oraz pieśni w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Lipowianie”, który śpiewem uświetnił też Mszę św.
Eucharystia pod przewodnictwem bp Adama Bałabucha, z udziałem bp Marka Mendyka Asystenta Krajowego AK i przybyłych kapłanów, asystentów Akcji Katolickiej, wspólna Droga Krzyżowa z rozważaniami z bł. Stanisławem Starowieyskim – były centralnym punktem pielgrzymki.
W homilii bp Bałabuch nawiązał do hasła pielgrzymki i przeżywanego Roku Jubileuszowego, podziękował też członkom Akcji Katolickiej za podejmowanie szeregu istotnych przedsięwzięć dla właściwego kształtowania naszego życia społecznego. Wśród nich za wystosowanie apelu zachęcającego wszystkich katolików i osoby dobrej woli do masowego i świadomego udziału w ostatnich wyborach prezydenckich oraz podkreślenie w tym apelu, że wyboru należy dokonać w oparciu o wartości cywilizacji łacińskiej, którymi są: prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, postrzeganie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, prymat rodziców w wychowaniu dzieci, wolność sumienia i religii.
Kaznodzieja podkreślał, iż są to ciągle aktualne wyznaczniki dla naszego poruszania się w przestrzeni naszego życia. Wśród budujących dobrą przestrzeń ludzkiego życia działań wymienił też inicjatywy modlitewne za Ojczyznę i o poszanowanie ładu moralnego w Polsce czy działania charytatywne. „Potrzebujemy jasnego głosu, jasnego stanowiska, żeby pójść za prawdą, pójść za ewangelicznymi wartościami” – zaapelował bp Bałabuch.
Podziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie szeregu istotnych przedsięwzięć dla właściwego kształtowania naszego życia społecznego. Wśród niektórych ważnych dla życia także narodowego przedsięwzięć, kaznodzieja wymienił wspieranie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. – To ważne zadanie na dzisiaj, by bronić właśnie lekcje religii, która jest miejscem i możliwością dla dzieci i młodzieży pogłębiania swojej wiedzy, przybliżania się także przez to do Chrystusa i do Kościoła, by bronić młodzież jednocześnie przed demoralizacją – mówił bp Bałabuch.
Tegoroczna pielgrzymka to czas obchodów 30. rocznicy reaktywowania w Polsce Akcji Katolickiej oraz wpisuje się w 130-lecie urodzin naszego patrona bł. Stanisława Starowieyskiego, męża i ojca rodziny, gorliwego działacza Akcji Katolickiej i męczennika z Dachau. „To bardzo ważny dla nas patron. Pokazuje jak ważna jest głęboka formacja w wymiarze religijnym i społecznym, patriotycznym” – wskazał Andrzej Kamiński, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Zaakcentował wielką odpowiedzialność świeckich za wspólnotę Kościoła i ojczyzny, podkreślił rolę członków Akcji Katolickiej w przekształcaniu rzeczywistości świeckiej zgodnie z wartościami ewangelicznymi, gdyż właściwie nikt poza nami nie ma szans tego dokonać w dzisiejszym pluralistycznym i laicyzującym się świecie. Nie możemy zamknąć się w domach, a duchowni w obrębie świątyń, ale należy dawać wspólne świadectwo. W działaniu w obronie Kościoła, w obronie Ojczyzny, rodziny, życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci musimy być jednoznaczni i opowiadać się za prawdą.
Jak podkreślił bp Marek Mendyk, Asystent Krajowy AK, patrząc z perspektywy życia publicznego, społecznego i politycznego, „trzeba, żeby osoby świeckie naprawdę bardzo aktywnie, odważnie i bardzo mądrze, ale też i roztropnie włączały się w życie publiczne Kościoła w Polsce”. Tam, gdzie nie mogą duchowni, tam właśnie powinni być świecy i oni powinni być swoistą „tubą” Kościoła. Zwłaszcza tam, gdzie potrzeba upominać się o prawa człowieka, o wolność religii, wolność wyznania. Jest to jakaś szczególna misja i szczególny czas dla katolików świeckich.
Ważnym punktem pielgrzymowania była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich z bł. Stanisławem Starowieyskim pod przewodnictwem ks. Zdzisława Szostaka z Archidiecezji Lubelskiej, gdzie rozważania poprowadzili przedstawiciele różnych diecezji Akcji Katolickiej w Polsce. Nasze pielgrzymowanie zakończyła wspólna modlitwa dziękczynna przy pomniku św. Jana Pawła II i złożenie kwiatów.
Mamy być katolikami z temperamentem, w modlitwie i działaniu – dla Boga, Kościoła i Ojczyzny – tak najkrócej można scharakteryzować pracę i formację Akcji Katolickiej.
Maryjo nie opuszczaj nas, prowadź nas do Syna, aby swą łaską umocnił nas na drodze naszego apostolstwa i w dziele ewangelizacji.
Króluj nam Chryste!
Małgorzata Jaworska