W Markowej 10 września 2023 członkowie Akcji Katolickiej diecezji Rzeszowskiej uczestniczyli w mszy beatyfikacyjnej Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Nabożeństwu przewodniczył kard. Marcello Semeraro, wysłannik papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Eucharystię w języku łacińskim celebrowało ok. 1000 księży i 80 biskupów, w tym m. in. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, ks. prymas Wojciech Polak, kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, abp Adam Szal metropolita przemyski, kard. Gerhard Ludwig Muller, kard. Robert Sarah, obecny był również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz goście z zagranicy. Uczestniczyli również przedstawiciele służb dyplomatycznych i służb mundurowych.
W homilii kard. Marcello Sameraro wskazał na szczególną wymowę beatyfikacji – do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina, połączona więzami krwi, ale również wspólnym świadectwem danym Chrystusowi aż do ofiary własnego życia. Podkreślił , iż w męczeństwie błogosławionych sugestywną rolę odgrywa maleńkie dziecko, które nosiła w swoim łonie Wiktoria, przychodzące na świat w bolesnych chwilach rzezi matki, chociaż nie ma imienia nazywamy je błogosławionym. Tutaj na ziemi woła do współczesnego świata, aby przyjął, kochał i chronił życie od poczęcia do naturalnej śmierci, zwłaszcza życie bezbronnych , zepchniętych na margines. Rodzina Ulmów zachęca nas do reagowania na ,,kulturę odrzucenia’’. Z mandatu Ojca św. Franciszka, Kardynał Sameraro odczytał po łacinie List Apostolski, w którym papież wpisał rodzinę Ulmów w poczet błogosławionych. Odsłonięto również wizerunek błogosławionych i wprowadzono relikwie błogosławionych, które wniósł w asyście krewnych Rodziny Ulmów ks. prał. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii. Metropolita przemyski Adam Szal wskazał, iż życie błogosławionej rodziny Ulmów i ich beatyfikacja to swoisty rodzaj testamentu, znak czasu dla współczesnego człowieka. Jest przypomnieniem o powszechnym powołaniu do świętości, uświadamia nam jak ważna jest rodzina.
Natomiast abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP podkreślił, iż beatyfikacja rodziny Ulmów, zamordowanych przez Niemców w 1944 roku za ukrywanie Żydów, przypomina światu o potrzebie szacunku dla życia każdego człowieka. To pierwszy przypadek gdy do grona błogosławionych dołącza cała rodzina. Przypomina o wartości małżeństwa, związku kobiety i mężczyzny, związku otwartego na przyjęcie potomstwa, jest potwierdzeniem wartości życia od poczęcia oraz przypomnieniem o przykazaniu miłości bliźniego i gotowości oddania życia za przyjaciół.
Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Witold Burda, przypomniał, że określenie Ulmów mianem „Samarytan z Markowej” wzięło się ze znalezionej w ich domu Biblii. Dwa podkreślenia na czerwono i wymowny tytuł przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i ołówkiem pod spodem dopisane słowo ,, TAK’’. Na zakończenie Prezydent Andrzej Duda, zabierając głos podkreślił, iż historia ich męczeństwa jest wstrząsająca a zarazem budująca, jako niezwykłe świadectwo miłości, heroicznej miłości bliźniego. Niech ich postawa przemienia serca ludzkie i będzie wzorem. Wydarzenie dzisiejsze jest wielkim powodem do dumy nas , Polaków, w czasie gdy w świecie trwa dyskusja o modelu rodziny.
O godzinie 12.oo, na zakończenie Eucharystii odbyła się wspólna modlitwa Anioł Pański z papieżem Franciszkiem, który udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa. Według szacunków w uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyło ok. 37 tys. wiernych z Polski Litwy, Ukrainy czy USA .
Błogosławiono Rodzino Ulmów wstawiaj się za nami.
Króluj nam Chryste!
Małgorzata Jaworska
Zdjęcie źródło: Fundacja im. Rodziny Ulmów „SOAR”